V Praze se minulý týden uskutečnila tradiční mezinárodní logistická konference SpeedCHAIN. Již jedenáctý ročník této největší středoevropské logistické události představil špičkové logistické odborníky, představitele významných firem i odborných institucí. Jejich vystoupení přinesla řadu unikátních informací o aktuálním vývoji v oboru i nové podněty pro řešení logistických úkolů blízké budoucnosti.
„Cílem konference SpeedCHAIN je podílet se na utváření a rozvoji moderní české logistiky, její efektivní integraci do regionální logistiky středoevropského regionu ve vazbě na společný evropský trh. SpeedCHAIN poskytuje prostor pro širokou odbornou diskuzi zejména logistických odborníků z oblasti průmyslové výroby, mezinárodního obchodu a smluvní logistiky,“ uvedl jednatel pořadatelské společnosti RELIANT s.r.o. Ing. Miroslav Rumler.
Mezi žhavá témata konference patřily i otázky bezpečnosti zásobovacích řetězců v dnešním bouřlivém světě. Více než 500 logistických osobností napjatě naslouchalo slovům bezpečnostního experta generála v.v. Andora Šándora, který v první panelové diskusi zdůraznil, že ačkoli Česká republika zatím nestojí na žebříčku možného ohrožení příliš vysoko, přesto nemůžeme být v klidu. Naopak, pocit relativního bezpečí nás vede k tomu, že neinvestujeme do bezpečnosti tolik, jako země terorismem přímo ohrožené.
Druhá panelová diskuze proběhla na téma „Fashion logistika: Ready-to-Wear“. Diskutující poukázali na specifika, která s sebou fashion logistika přináší a zdůraznili nutnost zvládnout spojení různých distribučních aktivit pod jednou střechou a využívat moderní technologie, které distribuční centra pro fashion logistiku požadují.
Významné místo v konferenčním programu zaujalo i téma Automobily na prahu technické revoluce, ve kterém zasvěceně hovořil o autonomním řízení vozidel generální ředitel Porsche Česká republika Vratislav Strašil a také přednáška ředitele logistiky ŠKODA Auto pana Jiřího Cee týkající se nové éry logistiky.
Řada dalších přednášek a vystoupení rovněž souvisela se současným rozvojem technologií, které výraznou měrou proměňují logistiku i dopravu doslova před našima očima. O revoluci řízení a evidenci zásob hovořil Patrick Bellart ze společnosti FM Logistic, „tajné“ trendy vývoje představil účastníkům Markus Kückelhaus z DHL Customer Solutions & Innovations a Jaco Voorspuij z GS1 Global Office poutavě vysvětlil, co vše umožňuje cloudové řešení pro spolupráci Mix Move Match.
Nabitý program konference SpeedCHAIN doplňovala sekce věnovaná obalům s názvem PackSummit, která sdílela novinky, znalosti a informace z široké oblasti obalářských technologií. V rámci konference bylo také předáno prestižní ocenění Obal roku udělované obalovým institutem SYBA.
Řada přednášek, prezentací a vystoupení vyvrcholila Logistickým Hydeparkem – blokem rozhovorů, ve kterém vedle mnoha předních logistických osobností vystoupil i pilot světové série Red Bull Air Race, mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle Martin Šonka.
Slavnostní večer patřil tradičně společenskému setkání V.I.P. Logistic Rendezvous. Vrcholem bohatého programu bylo vyhlášení prestižní ceny Gryf 2016 Supply Chain Award pro logistickou osobnost roku – letos se jí stal generální ředitel společnosti DACHSER Czech Republic Petr Kozel.
V rámci slavnostního večera bylo rovněž Českou logistickou asociací uděleno ocenění Logistický projekt roku 2016, který získala společnost MD logistika a.s.
Dále byly předány certifikáty ECBL úspěšným logistickým manažerům ze společnosti ŠKODA AUTO.
Druhý konferenční den měli účastníci možnost vyrazit do terénu a při exkurzi do centrálního skladu společnosti Penny Market v Dobřany u Plzně viděli na vlastní oči řadu inovativních řešení, o kterých se na konferenci hovořilo.
Letošní SpeedCHAIN přinesl pohled na současnou logistiku jako na obor, který stojí na prahu velkých změn přicházejících společně s nastupujícím Průmyslem 4.0, s oblastí internetu věcí a umělé inteligence. Změny, které logistickému a dopravnímu oboru nastanou, budou zásadní, a na konferenci SpeedCHAIN bylo možné již poznávat dnes blízkou budoucnost, která se díky rychlosti technologického rozvoje stane brzy samozřejmostí. SpeedCHAIN 2016 do této budoucnosti pootevřel okno.