Podzim v posledních několika letech tradičně patří soutěži o logistický projekt roku vyhlašované Českou logistickou asociací. Přesněji řečeno jde o národní kolo evropské soutěže ELA Award Evropské logistické asociace. Soutěž probíhá obdobně, jako Liga mistrů, kde vítězové jednotlivých národních soutěží postupují do kola evropského. Připomeňme si v této souvislosti historický úspěch projektu vzniku nového automatizovaného výrobního skladu ŠKODA Auto, který v loňském roce vyhrál nejen v národním kole, ale s velkou převahou získal prvenství v nelehké konkurenci i v kole evropském a stal se tak evropským logistickým projektem roku.
Letošní rok v této soutěži přinesl hned dva velmi zajímavé projekty. Tím prvním je realizace automatizovaného skladu společnost KIEKERT Česká republika. Jedná se o velmi elegantní řešení zásobování výrobních linek největšího světového výrobce automobilových zámků v Přelouči. Zvolené řešení umožňuje společnosti Kiekert řešit meziroční nárůst objemu výroby bez nutnosti outsourcingu logistických služeb na vstupu do výroby. Druhým přihlášeným projektem je společné řešení společnosti Automotive Lighting, člena skupiny Magnetti Marelli a společnosti JIPOCAR Logistic – profesionálního poskytovatele komplexních logistických služeb. Jedná se o řešení postavené na plně automatizovaném skladu komponent pro výrobu led diodové světelné techniky pro automobilový průmysl. Hlavním impulsem pro vznik tohoto řešení byl dramatický nárůst pracnosti vyskladňování komponent při přechodu od výroby klasických světlometů k těm s led diodovou technologií.
Hodnocení obou projektů se ujala odborná komise sestavená z logistických profesionálů z řad členů presidia ČLA, členských společností asociace i z řad odborné logistické veřejnosti. Pro hodnocení byla použita standardizovaná hodnotící metodika Evropské logistické asociace. Zajímá vás, který z projektů se stane tím vítězným s doporučením k účasti v kole evropském? V takovém případě byste neměli chybět na slavnostním předání ocenění Logistický projekt roku 2015 dne 4. listopadu v rámci večerního programu mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN 2015 v pražském Břevnovském klášteře.