Letošní ročník evropské logistické ceny ELA Award – Project of the year udělované Evropskou logistickou asociací má své vítěze: Celkem 3 projekty získaly od mezinárodní odborné poroty extrémně vysoké hodnocení, které je vyneslo na pomyslné stupně vítězů této soutěže; TOP 3 soutěžících projektů nakonec po zásluze vede projekt německé Komsa Group těsně následovaný projektem přihlášeným tradičním českým pivovarem Budějovický Budvar a projektem  Epicerie logistic solution zaměřeným na problematiku distribuce přírodních produktů v Maroku. Slavnostní ceremoniál, při kterém ceny všem třem nejúspěšnějším projektům předal president ELA Baolo Bisogni, se konal 23.5. tohoto roku v Bruselu.

 

Jen několik málo bodů nakonec dělilo projekt Budějovického Budvaru od vítězství. Podstatou úspěšného řešení je brownfieldový projekt, v jehož rámci došlo k vytvoření zcela nového logistického systému na revitalizovaném pozemku sousedícím s areálem pivovaru. Předmětem řešení byl celý komplex logistických procesů výrobního závodu včetně zpětné logistiky vratných obalů, jako jsou palety, přepravky a láhve a to vše s využitím nejmodernějších technologií v rámci celého systému. “Naší snahou bylo vybudovat moderní logistický systém, jehož nedílnou součástí by byla i vlastní výroba; Výsledek je skutečně skvělý a celý systém funguje na výbornou. Já sám jsem velmi hrdý na to, že jde o naše vlastní řešení, jež vzniklo s profesionální podporou dodavatelů špičkových technologií, informačních systémů a zařízení”, říká Pavel Pánek, ředitel logistiky společnosti Budějovický Budvar n.p.

 

Vítězem soutěže European Logistics Award 2019 je společnost KOMSA Group. Jedná se o vítězný projekt německého národního kola s názvem German Award for Supply Chain Management z roku 2018. Příběh vtělený do projektu dokumentuje preciznost, s jakou společnost střední velikosti individualizuje logistické operace v souladu s potřebami a požadavky svých výrobních a obchodních partnerů: Všechna řešení využívají možností nabízených současnými chytrými technologiemi v kombinaci s automatizací zejména mechanických a manuálních procesů, přičemž si důsledně zachovávají schopnost plně respektovat individuální požadavky jednotlivých zákazníků. „Naším cílem bylo pro naše zákazníky vytvořit flexibilní logistické řešení, které by nám současně umožnilo operativně reagovat na neustálé změny na globálním trhu’, říká Sven Mohaupt, Chief Process Officer společnosti KOMSA.

 

Odpolední program této významné logistické akce navázal na vystoupení klíčových řečníků z Evropského parlamentu a Evropské komise a nabídnul všem zúčastněným prezentace šesti nejúspěšnějších projektů. Představení toho nejlepšího, co evropská logistická praxe v uplynulém roce nabídla, bylo završeno aktem slavnostního předání cen třem nejúspěšnějších projektů, mezi které patřil i projekt Budějovického Budvaru nominovaný z národního kola Českou logistickou asociací.

 

Soutěž ELA Award, Logistický projekt roku je postaven na formátu shodném s tím, který využívá fotbalová “Champions League”. Jednotlivé národní asociace, členové ELA, nominuje svůj vítězný projekt do kola evropského, kde vítěze vyhodnotí panel hodnotitelů tvořený odborníky z jednotlivých evropských zemí. Soutěžit mohou projekty, které již byly reálně implementovány. Hodnocení je koncipováno tak, aby se soutěže mohly úspěšně zúčastnit společnosti všech velikostí napříč jednotlivými sektory. Podmínkou však je, že jednotlivé projekty musí být předem vyhodnoceny jako vítězné v národních kolech této soutěže a svými národními asociacemi do evropského kola nominované.

 

Soutěž nabízí aktivním firmám příležitost prezentovat své úspěšné logistické projekty před evropským publikem. Pro vítěze jednotlivých ročníků soutěž navíc nabízí možnost užívat logo soutěže potvrzující jejich vítězství.

 

“ELA Award” se jako oficiální soutěž Evropské logistické asociace stala jednou z nejprestižnějších evropských soutěží, o kterou každoročně projevují zájem nejvýznamnější evropské společnosti. Ocenění nejúspěšnějších logistických projektů napříč celou Evropou je oceněním tvrdé práce všech, kdo stáli za projekty minulými, ale i za těmi, které do soutěže teprve vstupují.