6. 9. 2017 proběhla naše tradiční podzimní akce. Tentokrát jsme s našimi členy navštívili provoz automobilky TPCA Kolín.
Pod vedením zkušených průvodců jsme prošli jak provoz výroby trojčat Toyota AYGO, Peugeot 108, Citroën C1, tak i oddělení interní logistiky závodu.
Automobilka TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) je společným podnikem japonské firmy Toyota Motor Corporation (TMC) a francouzské PSA Groupe. Městské vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1 se v ČR začaly montovat v únoru 2005. Výstavba závodu TPCA stála celkem dvacet miliard korun. V současné době se na výrobě vozů, vyznačujících se spolehlivostí a nízkou spotřebou, podílí 3 000 zaměstnanců.
Dva pracovní týmy ve dvou směnách vyrobí denně 1000 vozů. Ročně potom 300 000 vozů v drtivé většině určených pro zahraniční trhy.
Vozy se vyznačují vysokým podílem recyklovatelných dílů, malou váhou a tím i nízkou spotřebou, hospodárnými motory a výkonnými katalyzátory.
Zelená továrna:
Provoz v TPCA patří v rámci EU k nejúspornějším z hlediska spotřeby elektrické energie, plynu a vody. Nespalují se zde žádná pevná paliva.
Automobilka má svou vlastní čistírnu odpadních vod. Odvodněné kaly jsou  přidávány do stavebních materiálů.
Automobilka používá barvy, laky a další přípravky s minimální koncentrací nežádoucích látek a využívá ekologický způsob lakování, pouze vodou ředitelnými barvami.
Třídění odpadů a další recyklace jsou pro zelenou továrnu samozřejmostí.
……………………………………………………………………………………………………………………………..
Věříme, že i pro další období se nám podaří zajistit návštěvu neméně zajímavého závodu, při které se opět společně setkáme v přátelské atmosféře.
Děkujeme všem členům za účast!
Tým ČLA