Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně má vlastní know-how, které jí umožňuje vyrábět dezinfekční gel. Jeho složení si nechala škola před šesti lety patentovat . Díky Centru transferu technologií se tak děje v tzv. čistých prostorech.

„Poptávka po dezinfekčních gelech je v současné době enormní. Rozhodli jsme se proto obnovit produkci antibakteriálního gelu. Jedná se o výrobek, který máme již od roku 2014 řádně zaregistrovaný na ministerstvu zdravotnictví a dle zákona uvedený na trh. Know –how k němu jsme sami vyvinuli,“ sdělil rektor Vladimír Sedlařík.
Naplňuje se tak účel Centra transferu technologií, které má propojovat základní a aplikovaný výzkum. Bez problémů jsou tady schopni vyrobit téměř 500 litrů gelu denně.

„Velké firmy gely nemají a dle posledních zjištění ho nebudou mít nejméně do konce března. Rozhodli jsme se proto, že univerzita bude gel vyrábět pro vlastní potřeby sama. Gel tak bude k dispozici studentům, zaměstnancům i návštěvníkům univerzity na všech fakultách, ale také například v univerzitní menze či mateřské školce Qočna. V rámci hygienických opatření tak vlastními kapacitami zabezpečíme Univerzitu Tomáše Bati jako celek,“ dodal rektor.

Účinnost přípravku je téměř stoprocentní. „Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Tomáš Sáha z Centra transferu technologií. „Výroba jedné várky v přístroji zvaném homogenizátor trvá asi 3 hodiny a výsledkem je přibližně 120 litrů gelu. Při výrobě a kompletaci výrobku mohou pomáhat i studenti UTB,“ řekl dále T. Sáha.

Vedení univerzity má také v plánu darovat tyto vlastní antibakteriální gely dětským domovům či domovům pro seniory.

Univerzita